Podczas święta odbyły się ważne wystawy poplenerowe dwóch (51. oraz 52.) Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu. Zaprezentowane zostało również nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej, wystawa obejmująca najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramiki Artystycznej” i Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz.

Ostatnia edycja pleneru miała swój finał, czyli wystawę poplenerową, w sierpniu podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Swoje prace zaprezentują na nim tworzący w Bolesławcu artyści: Adam Frew z Anglii, Jakub Biewald z Polski, Ceyhun Konak z Turcji, Eva Srniková ze Słowacji, Georgi Pachkoria z Gruzji, Ute Hartwig-Schulz z Niemiec, Katalin Tomay z Węgier, Lung-Chieh Lin z Tajwanu, Maria Joanna Juchnowska z Polski/Norwegii, Michał Podleśny z Polski, Patrycja Barkowska z Polski, Rebecca Maeder ze Szwajcarii i Adriana Grochal z Polski oraz Mateusz Grobelny z Polski (komisarz pleneru). Mateusz Grobelny założył, że artyści będą pracować nad wspólnym tematem. Temat przedstawiony artystom brzmi „Człowiek, natura, cywilizacja”.

 

 

Krystyna Gay- Kutschenreiter - wybitna artystka z honorowym obywatelstwem

 

W piątek,19 sierpnia 2016 r., nastąpiło uroczyste wręczenie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec” Krystynie Gay-Kutschenreiter. Rada Miasta Bolesławiec przyznała zaszczytny tytuł Krystynie Gay-Kutschreiter za jej wybitne dokonania artystyczne. Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania zaszczytnego tytułu już w czerwcu. Natomiast uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa artystce miała miejsce podczas oficjalnego otwarcia 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Ceremonię uświetnił wernisaż wystawy autorstwa Krystyny Gay-Kutschenreiter „Wielorakość”. Wystawa prac artystki prezentowana jest w holu bolesławieckiego ratusza.

 

Krystyna Gay-Kutschenreiter urodziła się w Łodzi. Studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na którym w 1961 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Rudolfa Krzywca. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się ceramiką unikatową i rzeźbą ceramiczną. Jej twórczość prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczyła też w plenerach artystycznych, a jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i poza granicami kraju.
Od wielu lat mieszka i pracuje w Bolesławcu. Ponad 30 lat zajmowała się kształceniem kadr dla przemysłu ceramicznego. W latach 1990-2005 pełniła funkcję komisarza artystycznego Ogólnopolskich Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich i Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu. Zorganizowała ponad 50 wystaw poplenerowych. Przez wiele lat Krystyna Gay-Kutschenreiter należała do Rady Muzeum przy bolesławieckim Muzeum Ceramiki, a obecnie pełni także funkcję jurora w procedurze kwalifikacyjnej Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.
Nagrody i odznaczenia: Nagroda Naczelnika Miasta Bolesławiec (1983) , Odznaka Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1994), Nagroda Wojewody Jeleniogórskiego (1998), Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków (1999), Nagroda Prezydenta Miasta Bolesławiec (2004,2010).
Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, BWA w Jeleniej Górze, Kunstforum Piaristen w Wiedniu (Austria) oraz w kolekcjach prywatnych.

 

Przenikanie, poszukiwanie i wpływy lokalnych tradycji

 

c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2016_08_nowe_wzornictwo_cer_wzornictwo-153.jpg

„Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” to tytuł wystawy prezentowanej w galerii „Mała Biała” Bolesławieckiego Ośrodka Kultury –Międzynarodowego Centrum Ceramiki: Wernisaż wystawy, który zgromadził producentów ceramiki, projektantów i miłośników ceramiki, odbył się 18 sierpnia.  Ekspozycja obejmuje najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz.

Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej zaprezentowali czołowi projektanci:
- Mariusz Ochocki, Maria Starzyk i Terasa Liana z „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego,
-Magda Gazur, Dorota Koziar z  Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz,
-Janina Bany- Kozłowska, Danuta Amborska, Barbara Kozłowska – Trojnar i Iwona Piela z Zakładów Ceramicznych "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o.

Kontakt z nami

Informacje dla wystawców
75 645 35 98

Informacje dla ceramików
75 644 55 93

Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej
75 645 32 90
 
 
 
 
 
 
 
 

Adres

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1C
59-700 Bolesławiec

 

 Sponsorzy 30. Bolesławieckiego Święta Ceramiki 2024:

 

Saturday the 14th. .