Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio w Rynku. Marek Jargiło swoje szkło formuje i zdobi ręcznie, tradycyjnymi technikami, od wieków stosowanymi w hutnictwie, dlatego też każda forma ma charakterystyczną i unikalną formę. Wykonuje, unikalne elementy szklane do balustrad, drzwi, stołów, tradycyjne i nietypowe oświetlenia wiszące, plafony, lampy, kinkiety, klosze do lamp, kinkietów, zabytkowych i współczesnych, elementy szklane do biżuterii, artystyczne upominki i ekskluzywne prezenty dla firm.

Widzowie mogli oglądać cały proces tworzenia szklanych naczyń: jak z pieca, w którym jest płynne szkło, na piszczel (rurkę metalową) nabierana jest niewielka porcja szkła. Toczona porcja szkła po stalowym blacie otrzymuje kształt walca. Wdmuchując poprzez piszczel powietrze na końcu rurki powstaje tak zwana bańka, na którą nabiera się większą porcję szkła (odpowiednią  na określoną formę). Poprzez dociskanie drewnianymi kształtownikami, deseczkami, uciskanie i wyciąganie szczypcami, nacinanie nożycami oraz wdmuchiwanie powietrza nadawany jest szkłu właściwy kształt. Gotowa forma szklana jest natychmiast odstawiana do specjalnego pieca, w którym wstępna temperatura jest od 480 do 540°C. Powolne studzenie trwające około 8-14 i więcej godzin powoduje usuwane naprężeń w szkle (nazywa się to odprężaniem szkła).

 

Widowiskowego otwarcie pieca „Iskra” Karoliny Gorczyńskiej

 

W nocnej scenerii bolesławieckiego rynku nastąpiło otwarcie pieca „Iskra” autorstwa Karoliny Gorczyńskiej. Duże zainteresowanie towarzyszyło artystce podczas całego procesu budowy, rozpalenia, wypału aż do widowiskowego otwarcia.

 

Kontakt z nami

Informacje dla wystawców
75 645 35 98

Informacje dla ceramików
75 644 55 93

Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej
75 645 32 90
 
 
 
 
 
 
 
 

Adres

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1C
59-700 Bolesławiec

 

 Sponsorzy 30. Bolesławieckiego Święta Ceramiki 2024:

 

Sunday the 21st. .