Zapraszamy Zapraszamy Zapraszamy Zapraszamy

 

c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2016_08_boleslawieckie_swiet_ceramiki_2016_bsc-586.jpg

Różnorodny program Bolesławieckiego Święta Ceramiki był atrakcyjną ofertą dla najmłodszych uczestników oraz dla rodzin. Zajęcia z gliną odbywały się na skwerze przy BOK-MCC. Najmłodsi malowali biskwity, lepili gliniane rzeźby, toczyli na kole garncarskim i doskonale bawili się na koncercie Magdy Femme. Dużym zainteresowaniem cieszyły prezentacje artystyczne pracowni Amatorskiego Ruchu Artystycznego BOK-MCC.

W programie przewidziano również szereg działań warsztatowych: Arkuszyńscy garnki toczą, pokaz toczenia na kole garncarskim połączony z warsztatami; Stempelek, warsztaty ceramiczne dla najmłodszych; biskwitowe szaleństwo, malowanie biskwitów metodą stempelkową, warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich; warsztaty w drewnie z Dariuszem Pawłowskim, Grupa artystyczna Loricamos, pokaz garncarstwa historycznego, Ceramiczne Koło Naukowe ASP we Wrocławiu, pokaz toczenia na kole połączony z warsztatami. Nieustanną uwagę skupiały warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio w Rynku.
Muzeum Ceramiki przygotowało warsztaty dawnych rzemiosł oraz  szereg propozycji wystawienniczych: „Transmisje. Mozaiki Mirosława Kocińskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu” oraz  „Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował atrakcje sportowe, turniej siatkówki plażowej i turniej boule. Wśród sportowych propozycji znalazł się również  Bolesławiecki Bieg po Schodach oraz  Ceramiczny XTRABIKE Marathon MTB.
Giełda staroci – to stały punkt programu BŚC. Podczas giełdy miłośnicy staroci mogli przenieść się w minione wieki i wzbogacić swój dom przedmiotami kolekcjonerskimi. Ciekawa propozycja była prezentacja ulicznego malarstwa 3D „Ceramika w ogniu”. Dla amatorów muzyk lat osiemdziesiątych przygotowano zabawę z DJ. Podczas święta wystąpił również zespół Mirosława Kuca. Uwagę widzów skupiał   widowiskowy spektakl Wiśniowy sad Lwowskiego Teatru Woskresinnia, będący interpretacją arcydzieła Antoniego Czechowa.
Dla fanów muzyki przewidziano bogaty program artystyczny. Wieczorami na dużej scenie wystąpiły gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej: Pectus, Golec uOrkiestra, Grzegorz Hyży, Kate Ryan. Pokaz sztucznych ogni zakończył 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

 

 

 

Podczas święta odbyły się ważne wystawy poplenerowe dwóch (51. oraz 52.) Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu. Zaprezentowane zostało również nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej, wystawa obejmująca najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramiki Artystycznej” i Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz.

Ostatnia edycja pleneru miała swój finał, czyli wystawę poplenerową, w sierpniu podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Swoje prace zaprezentują na nim tworzący w Bolesławcu artyści: Adam Frew z Anglii, Jakub Biewald z Polski, Ceyhun Konak z Turcji, Eva Srniková ze Słowacji, Georgi Pachkoria z Gruzji, Ute Hartwig-Schulz z Niemiec, Katalin Tomay z Węgier, Lung-Chieh Lin z Tajwanu, Maria Joanna Juchnowska z Polski/Norwegii, Michał Podleśny z Polski, Patrycja Barkowska z Polski, Rebecca Maeder ze Szwajcarii i Adriana Grochal z Polski oraz Mateusz Grobelny z Polski (komisarz pleneru). Mateusz Grobelny założył, że artyści będą pracować nad wspólnym tematem. Temat przedstawiony artystom brzmi „Człowiek, natura, cywilizacja”.

 

 

Krystyna Gay- Kutschenreiter - wybitna artystka z honorowym obywatelstwem

 

W piątek,19 sierpnia 2016 r., nastąpiło uroczyste wręczenie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec” Krystynie Gay-Kutschenreiter. Rada Miasta Bolesławiec przyznała zaszczytny tytuł Krystynie Gay-Kutschreiter za jej wybitne dokonania artystyczne. Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania zaszczytnego tytułu już w czerwcu. Natomiast uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa artystce miała miejsce podczas oficjalnego otwarcia 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Ceremonię uświetnił wernisaż wystawy autorstwa Krystyny Gay-Kutschenreiter „Wielorakość”. Wystawa prac artystki prezentowana jest w holu bolesławieckiego ratusza.

 

Krystyna Gay-Kutschenreiter urodziła się w Łodzi. Studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na którym w 1961 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Rudolfa Krzywca. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się ceramiką unikatową i rzeźbą ceramiczną. Jej twórczość prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczyła też w plenerach artystycznych, a jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i poza granicami kraju.
Od wielu lat mieszka i pracuje w Bolesławcu. Ponad 30 lat zajmowała się kształceniem kadr dla przemysłu ceramicznego. W latach 1990-2005 pełniła funkcję komisarza artystycznego Ogólnopolskich Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich i Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu. Zorganizowała ponad 50 wystaw poplenerowych. Przez wiele lat Krystyna Gay-Kutschenreiter należała do Rady Muzeum przy bolesławieckim Muzeum Ceramiki, a obecnie pełni także funkcję jurora w procedurze kwalifikacyjnej Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.
Nagrody i odznaczenia: Nagroda Naczelnika Miasta Bolesławiec (1983) , Odznaka Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1994), Nagroda Wojewody Jeleniogórskiego (1998), Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków (1999), Nagroda Prezydenta Miasta Bolesławiec (2004,2010).
Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, BWA w Jeleniej Górze, Kunstforum Piaristen w Wiedniu (Austria) oraz w kolekcjach prywatnych.

 

Przenikanie, poszukiwanie i wpływy lokalnych tradycji

 

c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2016_08_nowe_wzornictwo_cer_wzornictwo-153.jpg

„Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” to tytuł wystawy prezentowanej w galerii „Mała Biała” Bolesławieckiego Ośrodka Kultury –Międzynarodowego Centrum Ceramiki: Wernisaż wystawy, który zgromadził producentów ceramiki, projektantów i miłośników ceramiki, odbył się 18 sierpnia.  Ekspozycja obejmuje najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz.

Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej zaprezentowali czołowi projektanci:
- Mariusz Ochocki, Maria Starzyk i Terasa Liana z „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego,
-Magda Gazur, Dorota Koziar z  Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz,
-Janina Bany- Kozłowska, Danuta Amborska, Barbara Kozłowska – Trojnar i Iwona Piela z Zakładów Ceramicznych "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o.

Bogaty program przygotowaliśmy dla najmłodszych uczestników bolesławieckiego święta oraz dla rodzin. Kreatywne, artystyczne zajęcia z gliną odbywały się na skwerze przy BOK-MCC. Najmłodsi malowali biskwity, lepili gliniane rzeźby, toczyli na kole garncarskim i doskonale bawili się na koncercie Magdy Femme. W programie działań warsztatowych dla dzieci odbyły się:

 • Arkuszyńscy garnki toczą, pokaz toczenia na kole garncarskim połączony z warsztatami
 • Stempelek, warsztaty ceramiczne dla najmłodszych
 • Biskwitowe szaleństwo, malowanie biskwitów metodą stempelkową
 • Warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich
 • Warsztaty w drewnie z Dariuszem Pawłowskim
 • Grupa artystyczna Loricamos, pokaz garncarstwa historycznego: toczenie na drewnianym kole
 • Ceramiczne Koło Naukowe ASP we Wrocławiu, pokaz toczenia na kole połączony z warsztatami

 

 

 

Podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki gościliśmy ponad stu wystawców ceramiki z Polski i Europy. Wystawcy z Ukrainy, Litwy, Węgier, Czech przybyli do Bolesławca, by sprzedawać swoje unikatowe wyroby. Głównymi wystawcami były zakłady ceramiczne z Bolesławca i okolic, szczególnie te zrzeszone w Bolesławieckim Bractwie Ceramicznym. Grupa ceramików zrzeszona w Bolesławieckim Bractwie Ceramicznym działa we wspólnym interesie ochrony produkowanych tradycyjną metodą i zdobionych stempelkami i pędzlami wyrobów ceramicznych przed zalewem podróbek z poza regionu bolesławieckiego. Podjęto następujące działania:
1. Wprowadzono oznaczanie każdej faktury specjalnym certyfikatem autentyczności, by już na etapie zakupu przez odbiorców ceramiki odróżnić od innych producentów, którzy nie mają prawa do używania znaku "Ceramika Bolesławiecka"
2. Naklejanie na wyroby nalepki z logiem "Ceramika Bolesławiecka" i napisem w języku angielskim "Oryginal Polish Pottery" i " Microwave and oven safe"
3. Uruchomiono niniejszą stronę www aby wyjaśnić cel działań, a także dla promocji własnej
4. Prowadzi się wspólne działania marketingowe pod jednym logiem i dla wspólnego dobra

 

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio w Rynku. Marek Jargiło swoje szkło formuje i zdobi ręcznie, tradycyjnymi technikami, od wieków stosowanymi w hutnictwie, dlatego też każda forma ma charakterystyczną i unikalną formę. Wykonuje, unikalne elementy szklane do balustrad, drzwi, stołów, tradycyjne i nietypowe oświetlenia wiszące, plafony, lampy, kinkiety, klosze do lamp, kinkietów, zabytkowych i współczesnych, elementy szklane do biżuterii, artystyczne upominki i ekskluzywne prezenty dla firm.

Widzowie mogli oglądać cały proces tworzenia szklanych naczyń: jak z pieca, w którym jest płynne szkło, na piszczel (rurkę metalową) nabierana jest niewielka porcja szkła. Toczona porcja szkła po stalowym blacie otrzymuje kształt walca. Wdmuchując poprzez piszczel powietrze na końcu rurki powstaje tak zwana bańka, na którą nabiera się większą porcję szkła (odpowiednią  na określoną formę). Poprzez dociskanie drewnianymi kształtownikami, deseczkami, uciskanie i wyciąganie szczypcami, nacinanie nożycami oraz wdmuchiwanie powietrza nadawany jest szkłu właściwy kształt. Gotowa forma szklana jest natychmiast odstawiana do specjalnego pieca, w którym wstępna temperatura jest od 480 do 540°C. Powolne studzenie trwające około 8-14 i więcej godzin powoduje usuwane naprężeń w szkle (nazywa się to odprężaniem szkła).

 

Widowiskowego otwarcie pieca „Iskra” Karoliny Gorczyńskiej

 

W nocnej scenerii bolesławieckiego rynku nastąpiło otwarcie pieca „Iskra” autorstwa Karoliny Gorczyńskiej. Duże zainteresowanie towarzyszyło artystce podczas całego procesu budowy, rozpalenia, wypału aż do widowiskowego otwarcia.

 

 

Miss 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki została Paulina Pawłowicz, a Misterem Kamil Wieczorek. W głosowaniu internetowym wygrali Alicja Myśliwiec Miss Internautów i Szymon Michalski Mister Internautów. Pierwszą wicemiss została Alicja Myśliwiec, drugą wicemiss Katarzyna Jakieła. Pierwszym wicemisterem został Szymon Michalski, drugim Paweł Samir. Wyniki ogłosiło jury w składzie Agnieszka Gergont, Kornel Filipowicz, Paweł Saja, Maciej Kołodziejski.

Portal istotne.pl był oficjalnym patronem wyborów Miss i Mistera 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Sponsorami wyborów były lokalne firmy.

 • MARPOL
 • No Bosso Mintar Sp. z o.o
 • Biżuteria „WIKO” Kołsut Wiolleta
 • Salon Sukien Ślubnych „LEJDIS"
 • „Zenek” Nauka Jazdy Kamil Mierzwiak
 • „Galeria Urody” Ewelina Zioła
 • Salon Fryzur "Matrix"
 • Pralnia Chemiczna „Klaudia” M. A. WRÓBEL
 • Auto Szkoła OSK PABISZ
 • Kryta Pływalnia Sportowo-Rekreacyjna ORKA
 • SQUASHSTACJA Sp. z o.o.
 • WGN Nieruchomości Małgorzata Mlak
 • Termy Bolesławiec
 • Łucja Wilk Fotografia
 • Auto-Linie S.C.
 • Kwiaciarnia Sasanka

 

 

 

 

 

Za najlepszą prezentację indywidualną w Paradzie Ceramicznej jury w składzie: Anna Bober-Tubaj dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Agnieszka Gergont rzecznik UM Bolesławiec i Edyta Orlińska artysta ceramik, instruktor BOK-MCC uznało: Wróżkę Ceramiczną Oliwię Urdę i nagrodziło ją noclegiem w Hotelu Domków na Drzewach dla 6 osób, nagroda wartości ok. 400 euro (fundator: Kulturinsel Einsiedel Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH Kulturinsel Einsiedel 1, 02829 Neißeaue OT Zentendorf) oraz voucherem na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

Drugie miejsce zajął Ceramiczny Książę Bartosz Urda i wygrał jednodniowy bilet wstępu na Festival Folklorum dla dwóch osób, nagroda o wartości 110 euro (Fundator: Kulturinsel Einsiedel Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH Kulturinsel Einsiedel 1, 02829 Neißeaue OT Zentendorf ) oraz voucher na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

Trzecie miejsce zajęła Helena Szyszka w kreacji Maki i stempelki, wygrała rodzinny bilet wstępu do parku Kulturinsel dla dwóch osób dorosłych i trójki dzieci. Koszt biletu 45 euro (fundator Kulturinsel Einsiedel Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH Kulturinsel Einsiedel 1, 02829 Neißeaue OT Zentendorf) oraz voucher na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

W kategorii grupowej pierwsze miejsce zajęła Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp.j. Smoleński & Zwierz ze swoją prezentacją Królestwo Niebieskie, w nagordę otrzymali czek o wartości 1000 zł ufundowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz artykuł sponsorowany w gazecie i na stronie istotne.pl w cenie 790 zł.

Drugie miejsce zajął Młodzieżowy Dom Kultury i Przyjaciele z prezentacją Korowód miłośników sztuki i otrzymał czek o wartości 500 zł ufundowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Trzecie miejsce zdobyła pracownia szkła i witrażu Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki z prezentacją Zgrane stempelki i otrzymała czek o wartości 200 zł.

Wyróżnienia grupowe dla najlepszej prezentacji w paradzie Ceramicznej otrzymali:

Footbal Academy, voucher na zakupy 200 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu, bilet rodzinny wstępu do parku Kulturinsel dla dwóch osób dorosłych i trójki dzieci. Koszt biletu 45 euro (fundator: Kulturinsel Einsiedel Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH Kulturinsel Einsiedel 1, 02829 Neißeaue OT Zentendorf)

Aleksandra i Tomasz Czechowski, bilet rodzinny wstępu do parku Kulturinsel dla dwóch osób dorosłych i trójki dzieci. Koszt biletu 45 euro (fundator: Kulturinsel Einsiedel Künstlerische Holzgestaltung Bergmann GmbH Kulturinsel Einsiedel 1, 02829 Neißeaue OT Zentendorf) oraz voucher na zakupy 200 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

W kategorii „Skołowane stempelki” dla najlepiej ozdobionego roweru, wykorzystując tradycyjne wzornictwo bolesławieckich wyrobów jury obejrzało cztery prezentacje i przyznało nagrodę główną Bernardzie Gołąb, rower KROSS TRANS INDIA (fundator: firma Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe BZM Cieśla s. j.)

Wyróżnienia przyznano:

Marice Koniecznej, voucher na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

Adriannie Burdzy, voucher na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

Maji Burdzy, voucher na zakupy 100 złotych ufundowany przez Technikę Biurową BIS przy ul. Kubika 1 w Bolesławcu.

 

Każdego roku oprócz nagród pieniężnych (1000 zł) i rzeczowych, najlepiej przebrane osoby w Paradzie Ceramicznej otrzymują unikatowe, ceramiczne puchary.

Edyta Orlińska przygotowała unikatowe, ręcznie robione, toczone na kole garncarskim puchary. Puchary są niepowtarzalne, tak jak każdy strój w Ceramicznej Paradzie. Te kilkudziesięciocentymetrowe naczynia są inspirowane kształtami ceramiki bolesławieckiej oraz wykonane z rodzimej kamionki i zdobione metodą stempelkową.

Tegoroczna parada Ceramiczny Karnawał otwierać będzie 22. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Uczestnicy parady wyruszą w piątek, 19 sierpnia, o 17:00 z ulicy Adama Asnyka i przejdą na Rynek ulicami Ignacego Łukasiewicza, Karola Miarki i Kościelną. Okrążą Rynek, gdzie na schodach Ratusza ustawione będzie stanowisko jury.

Największa impreza związana z ceramiką to również okazja do zaprezentowania się firm ceramicznych z miasta i okolic. W tym roku znów zachwycą nas najważniejsi producenci. Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, która wstąpi ze 180 zespołem w prezentacji "Pawie oczka". Stu osobowa grupa Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura zaprezentuje się w programie "Królestwo niebieskie" nawiązujące do nowej kolekcji "blue line". Ceramika Artystyczna Wiza i jej 35-osobowy zespół zaprezentuje się w prezentacji "Ceramika z piosenką". W paradzie udział weźmie też Ceramika Milena z 45 osobowym zespołem.

Dla osób indywidualnych, firm i grup biorących udział w konkursie wartościowe nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł oraz rzeczowe.

Nocleg w Hotelu Domków na Drzewach w Parku Przygody KULTURINSEL dla 6 osób (1 domek 6-osobowy, w cenę wliczony jest nocleg, śniadanie, wstęp do parku, parking). Nagroda o wartości ok. 400 Euro (realizacja pobytu od września do czerwca 2017)

Jednodniowy bilet wstępu na Festiwal Folklorum (2-4 września 2016) dla 2 osób. Nagroda o wartości 110 Euro

Trzy rodzinne bilety wstępu do parku dla dwóch osób dorosłych i trójki dzieci. Koszt jednego biletu 45 Euro

Bony towarowe o wartości 2 × 250 zł i 5 × 100 zł od Techniki Biurowej

Rower marki Kross, model Trans India ufundowany przez BZM Cieśla s.j. Cena roweru ze strony Korssa 1299 zł.

Całostronicowa reklama w gazecie Istotne.pl Bolesławiec, Lwówek Śląski, Nowogrodziec (przygotowanie artykułu, zrobienie zdjęć, opracowanie wszystkich materiałów) oraz artykuł sponsorowany na portalu istotne.pl: Cena 780 zł

Podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki od 17 sierpnia do 22 sierpnia 2016 przewidziane są zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Ulice, na których zostaną wprowadzone zmiany organizacji ruchu, w związku z imprezą:

 • zamknięcie ulicy A. Asnyka na odcinku od skrzyżowania z ul. Bielską, do skrzyżowania
  z K. Miarki, wzdłuż Placu ks. J. Popiełuszki – od czwartku 18 sierpnia do poniedziałku 22 sierpnia
 • zamknięcie ulicy A. Asnyka na odcinku dalej od. ul. Sierpnia 80 aż do Rynku - od piątku,
  19 sierpnia do niedzieli włącznie, 21 sierpnia
 • zamknięcie ul. K. Miarki (na wysokości Urzędu Miasta) - od piątku 19 sierpnia do niedzieli włącznie 21 sierpnia
 • zamkniecie ulicy Łukasiewicza (od skrzyżowania z K. Miarki), ulicy Bankowa i dalej ulicy Kościelnej - od piątku, 19 sierpnia do poniedziałku włącznie  22 sierpnia
 • zamkniecie ulicy B. Prusa - od piątku 19 sierpnia do niedzieli włącznie 21 sierpnia, tu zostanie umiejscowiona Giełda Staroci
 • zamknięcie Placu Marszałka J. Piłsudskiego - od środy, 17 sierpnia do poniedziałku, 22 sierpnia
 • zamknięcie Parkingu (przy ul. Łukasiewicza) tył BOK – MCC - piątek, 19 sierpnia do poniedziałku, 22 sierpnia

 

Orientacyjna mapa zamknięcia ulic:

Dzban jest upamiętnieniem tradycyjnej sztuki rzemiosła ceramicznego związanego z Bolesławcem. Autorem rzeźby jest Mateusz Grobelny, pracujący na co dzień w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Inspiracją dla artysty był dawny „Dzban mistrza Joppego”. Garniec Joppego przez długi czas był zabytkiem i symbolem miasta. Dzban wykonany przez Mateusza Grobelnego podkreśli charakter Bolesławca. Szkliwo będzie miało barwę białą i kobaltową. To kolory charakterystyczne dla tutejszej ceramiki. Dzban będzie też największym dzbanem ceramicznym w Polsce utrwalonym w piecu opalanym drewnem.

Etap 1 – Budowa dzbana

 1. przygotowanie placu pod budowę, wyrównanie terenu
 2. wymurowanie podstawy – ruszt pieca pod dzban
 3. przygotowanie masy glinianej do lepienia dzbana
 4. przygotowanie szablonu drewnianego w kształcie dzbana, by zachować symetrię
 5. budowanie dzbana na konstrukcji wymurowanej
 6. podsuszanie i szkliwienie dzbana wewnątrz
 7. szkliwienie na zewnątrz w kolorach: biały, niebieski i błękitny

Etap 2 – Budowa pieca i wypalenie dzbana podczas Święta Ceramiki

 1. wymurowanie komór paleniska, czopuchów i rusztów
 2. montaż pierścienia stalowego pod piec
 3. spawanie konstrukcji pieca
 4. montaż konstrukcji wokół dzbana, by go zabezpieczyć
 5. spawanie kominów
 6. montaż dmuchaw pod paleniskami
 7. podsuszanie dzbana przez 3 dni
 8. rozpoczęcie wypału w temperaturze ponad 1100°C
 9. kulminacja wypału na wieczór w sobotę 20 sierpnia 2016

Etap 3 – Montaż na płycie Rynku

 1. oprawienie dzbana w „klatkę” stalową
 2. ustawienie i wypoziomowanie na postumencie
 3. przygotowanie miejsca i fundamentu pod postument
 4. wymurowanie trzpienia postumentu
 5. obłożenie postumentu kostką brukową, taką jak na płycie Rynku
 6. montaż dzbana na postumencie, zabetonowanie dzbana do podstawy
 7. posadowienie klapy na dzbanie, zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi
 8. montaż tabliczki pamiątkowej

 

 

Ceramiczny Strongman – Puchar Europy to jedna z imprez odbywających się podczas święta. W sobotę, 20 sierpnia, o 15:00 siłacze rozpoczną walkę o puchar dla najsilniejszego mężczyzny.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mariusz Pudzianowski polski zawodnik mieszanych sztuk walki, wcześniej utytułowany strongman i rugbysta. Ośmiokrotny Mistrz Polski Strongman, sześciokrotny Mistrz Europy Strongman w latach 2002, 2003, 2004, 2007, 2008 i 2009.

Prowadzącym będzie Robert Nemś, strongman z 30-letnią karierą, trener i zawodnik z licznymi sukcesami na koncie.

Zawodnicy, którzy wystąpią w Bolesławcu

Damian Sieradzki lat 27, waga 118 kg, zawodnik startujący na terenie Niemiec. Mistrz Europy 2015 federacji WPA. Brał udział w Pucharze Europy Strongmen w 2014 w Trzebiczu, gdzie zajął 3 miejsce oraz w roku 2015 w Chrzypsku Wielkim, gdzie zajął 4 miejsce. W 2011 roku w Niemczech zajął 3 miejsce w wyciskaniu sztangi leżąc w Pucharze Europy.

Robert Rapacz lat 34, waga 150 kg. Reprezentant Czech. Mistrz Świata federacji WPF, Mistrz Europy federacji WPA 2015, Mistrz Polski 2016, Puchar Świata Praga federacji WPC.

Bartek Folerski lat 29, waga 105 kg. Reprezentant Polski. Zawodnik kadry polskiej Strongman na wyjazd do USA. Drugie miejsce Mistrz Polski i eliminacje do zawodów Arnold Clasic USA. W roku 2016 roku zajął 1 miejsce w Zawodach Ziemi Lubuskiej oraz 2 miejsce w Mistrzostwach Polski.

Szczepan Krzesiński, 24 lata, waga 105 kg, debiutant, Polska, siódme miejsce na Mistrzostwach Polski.

Józef Tomaszewski, 36 lat, waga 120 kg, reprezentant Ukrainy. Dwa raz startował w Pucharze Europy na Ukrainie zajmując 4 miejsce. Ma za sobą 192 starty w różnych zawodach, w tym wiele w Pucharach Polski Strongman.

Podczas parady rozpoczynającej Lwóweckie Lato Agatowe zapraszamy, jak co roku, na nasze sierpniowe dni ceramiki. W tym roku odbędą się one po raz dwudziesty drugi. To największe targi ceramiczne w Polsce.

W Bolesławcu ponad 100 wystawców zaprezentuje swoje unikatowe wyroby ceramiczne. Na skwerze bolesławieckiego rynku staną autorskie, wielkie piece ceramiczne Mateusza Grobelnego i Karoliny Gorczyńskiej. Przez miasto przejdzie kolorowa parada Ceramiczny Karnawał. Muzycznymi gwiazdami będą Kate Ryan, Golec uOrkiestra, Grzegorz Hyży oraz Pectus. Dzieci i rodzice zostaną zaproszeni do miasteczka ceramicznego, gdzie będą pod okiem instruktorów bawiły się gliną: lepiły z niej, malowały biskwity, toczyły dzbanki na kole garncarskim.

Podczas święta odbędą się ważne wystawy poplenerowe dwóch (51. oraz 52.) Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu. Zaprezentowane zostanie również nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej, wystawa obejmująca najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramiki Artystycznej” i Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz.

W tym roku sponsorami Bolesławieckiego Święta Ceramiki są:

Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach, która w 2015 roku obchodziła swoje 60-lecie. W ostatnich piętnastu latach, pod skrzydłami Grupy ATLAS, kopalnia zaczęła się dynamicznie rozwijać. Wprowadzono nowe technologie i unowocześniono linie produkcyjne oddając do użytkowania: mieszalnie spoiw gipsowych i anhydrytowych, przemiałownię mączki anhydrytowej, oddział produkcji gipsów. Zbudowano od podstaw kopalnię podziemną gipsu na Polu Radłówka.

ING Bank Śląski uhonorowany główną nagrodą i tytułem Gwiazdy Bankowości przyznawaną za całokształt działalności w 2015 roku w rankingu przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną oraz PWC. Bank został również wyróżniony w kategoriach: „Tempo rozwoju”, „Struktura biznesu” oraz „Innowacyjność”.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. z o.o. posiadające długą i bogatą tradycję sięgającą XVI wieku. Dostarczana przez Przedsiębiorstwo woda pochodzi z ujęć głębinowych. Dbając o jej wysoką jakość, spółka systematycznie prowadzi badania w nowoczesnym laboratorium posiadającym akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. PWiK zostało uhonorowane w 2013 roku nagrodą „Gazele Biznesu”. Jest Firmą Roku 2012 i Firmą Roku 2013 oraz posiada certyfikaty: „Rzetelna Firma”, „Przedsiębiorstwo Fair Play”, Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy i Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego zgodny z wymaganiami międzynarodowej normy ISO/IEC 17025:2005.

Ekonaft-Paliwa, hurt paliw, własne stacje oraz stacje franczyzowe. Firma istnieje od 1999 roku. Domeną jest hurtowa i detaliczna sprzedaż paliw płynnych i olejów opałowych. Paliwa Dolny Śląsk, paliwa lubuskie.

COMFORT S.A., jeden najnowocześniej wyposażonych zakładów prefabrykacji w Polsce. Zajmuje 19,6 ha powierzchni, 16 tys. m2 hal produkcyjnych, 8,5 tys. m2 powierzchni magazynowych (składowych). Posiada laboratorium prowadzące działalność kontrolną oraz badawczo-rozwojową dla potrzeb zarówno naszego przedsiębiorstwa jak i innych podmiotów gospodarczych, własną stolarnię i warsztaty naprawcze. Prowadzi produkcję akcesoriów i oprzyrządowania. Wyroby COMFORT s.A. odpowiadają istotnym europejskim wymaganiom dotyczącym zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Partnerem imprezy jest TAURON Polska Energia S.A. spółka dominująca w Grupie TAURON. Podstawową działalnością Grupy TAURON jest wydobycie węgla, wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa TAURON angażuje się w szereg przedsięwzięć na rzecz otoczenia, takich jak działalność edukacyjna i charytatywna. Jest sponsorem ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Współpracuje, między innymi, z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Polskim Komitetem Olimpijskim.

Oraz Tomczyk Rafał. Konstrukcje i pokrycia dachowe, firma działająca w branży Materiały i pokrycia dachowe od 1991 roku.

 

W ceramicznej paradzie pójdzie ponad pół tysiąca osób i wezmą w niej udział najważniejsze zakłady ceramiczne. Tegoroczna parada Ceramiczny Karnawał otwierać będzie 22. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Uczestnicy parady wyruszą w piątek, 19 sierpnia, o 17:00 z ulicy Adama Asnyka i przejdą na Rynek ulicami Ignacego Łukasiewicza, Karola Miarki i Kościelną. Okrążą Rynek, gdzie na schodach Ratusza ustawione będzie stanowisko jury. Największa impreza związana z ceramiką to również okazja do zaprezentowania się firm ceramicznych z miasta i okolic. W tym roku znów zachwycą nas najważniejsi producenci.

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, która wstąpi ze 180 zespołem w prezentacji "Pawie oczka". Stu osobowa grupa Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura zaprezentuje się w programie "Królestwo niebieskie" nawiązujące do nowej kolekcji "blue line". Ceramika Artystyczna Wiza i jej 35-osobowy zespól zaprezentuje się w prezentacji "Ceramika z piosenką". W paradzie udział weźmie też Ceramika Milena z 45 osobowym zespołem.

Oprócz osób indywidualnych i specjalnych gości w paradzie oraz w konkursie na najciekawszą prezentacje zgłosiły też udział:

Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu, Starszyzna Cechowa w strojach rzemieślniczych i kilkudziesięcioosobowa grupa będzie prezentować różne zawody i częstować publiczność wyrobami zakładów spożywczych. Galeria Bolesławiec City Center, którą będą reprezentować kilkuosobowa grupa Piratów z Wyspy Skarbów na specjalnej tratwie. Pięćdziesięcioosobowa grupa Gminy Bolesławiec zaprosi wszystkich na dożynki gminne do Trzebienia w trakcie swojej bogatej prezentacji. Ponad pięćdziesiąt osób z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej znów nam zaśpiewa "Bo jeśli nie my, to kto". W zeszłym roku prezentacja MZGK zachwyciła jury, w tym roku również życzymy powodzenia w konkursie. Obejrzymy również naszych niebieskich futbolistów z Football Academy Bolesławiec ich prezentacja to "Kobaltowo-stempelkowa Football Academy". Nie zabraknie wysportowanych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod wodzą szefowej Wiesławy Olczyk. Gościć będziemy też Halcamp-Rally, entuzjastów karawaningu, którzy zaproszą do parady zagranicznych przyjaciół z północnej Europy. Swoją ekipę zaprezentuje również Starostwo Powiatowe. Zatańczą dla nas wschodnie tańce dziewczyny ze Szkoły Tańca Orientalnego Arabeska.

W tym roku, po raz drugi przejadą w paradzie "Zakręcone stempelki", miłośnicy rowerów, którzy przyozdobią swoje dwa kółka w motywy ceramiczne.

Organizatorem parady jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Sponsorami nagród są: BZM Cieśla, Technika Biurowa Bis sp.j., Park Kulturinsel Einsiedel oraz Istotne Informacje Krzysztof Gwizdała.

Na okładce prestiżowego dwumiesięcznika znalazł się projekt zaproszenia przygotowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki i Rafała Tura.

Projekt graficzny z trzema kobaltowymi formami Ceramiki Artystycznej na pierwszym planie i motywem rąk trzymających gliniany, surowy kubek na drugim został okładką czerwcowego wydania czasopisma Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych wydawanego przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie.

Szkło i Ceramika publikuje materiały z zakresu szeroko pojętej tematyki szklarsko-ceramicznej. Stowarzyszenie współpracuje z wybitnymi fachowcami z jednostek badawczych, muzealnych i uczelni. Zamieszczane w dwumiesięczniku artykuły naukowe są recenzowane oraz objęte punktacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Miłośnicy rowerów będą mogli wziąć udział w paradzie na dwóch kółkach „Skołowane stempelki” to konkurencja, w której oceniane będą nie tylko stroje uczestników parady, ale także stylizacje rowerów.

Ten, kto najciekawiej udekoruje rower, wykorzystując tradycyjne wzornictwo bolesławieckich wyrobów, wygra. Każda osoba, która przyozdobi swój rower i weźmie udział w konkursie, będzie miała szansę na ufundowany przez BZM Cieśla s.j. rower marki Kross, model Trans India. Cena roweru ze strony Korssa 1299 zł.

Uczestnicy tegorocznej parady wyruszą w piątek, 19 sierpnia, o 17:00 z ulicy Adama Asnyka i przejdą na Rynek ulicami Ignacego Łukasiewicza, Karola Miarki i Kościelną. Okrążą Rynek, gdzie na schodach Ratusza ustawione będzie stanowisko jury. W ramach parady rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszą prezentację stroju. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich chętnych, zarówno osób indywidualnych, jak i grup.

Zgłoś się!

Zgłoszenia do 7 sierpnia 2016 roku należy przesłać: pocztą, faksem pod nr telefonu 75 644 21 47, pocztą elektroniczną mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście do sekretariatu BOK-MCC, przy placu. Piłsudskiego 1 c, 59-700 Bolesławiec.

Kartę zgłoszeń do udziału w paradzie, a także do konkursu na najciekawsze przebranie oraz regulamin można pobrać na tej stronie w zakładce Parada Ceramiczna.

 

Organizatorem Parady Ceramicznej jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

 

 

Bolesławiec wyróżnia trwająca od kilku stuleci tradycja wyrobów ceramicznych. Uznaniem dla tych tradycji jest Bolesławieckie Święto Ceramiki - mające wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego. Podczas święta, które organizowane jest po raz 22., w dniach 17 - 21 sierpnia na  jednym z największych europejskich kiermaszów zaopatrzyć się będzie można w ceramikę użytkową i dekoracyjną. Tradycyjnie szereg działań związanych z gliną oraz bogaty program artystyczny odbywać się będzie w weekend. Od 19 do 21 sierpnia dla fanów muzyki przewidziano bogaty program artystyczny. Przed bolesławiecką publicznością wystąpią znakomici artyści estradowi: poprockowy Pectus, bracia Golcowie i ich uOrkiestra, wokalista Grzegorz Hyży oraz flamandzka piosenkarka muzyki pop i eurodance Kate Ryan. Pectus i Golcowie wystąpią z okazji Święta Ceramiki w piątek 19 sierpnia (koncert tych pierwszych rozpocznie się o 20:00, a tych drugich – o 22:00). Dzień później o 21:30 koncert da Grzegorz Hyży i w niedzielę o tej samej porze zaśpiewa dla nas Kate Ryan.

 

Pectus - 19 sierpnia (piątek), godz.20.00

W tym roku zespół na Festiwalu w Opolu, odebrał „Złotą Płytę” za sprzedaż albumu „Kobiety". Gościnnie zaśpiewały na nim: Ula Dudziak, Kayah, Anna Wyszkoni, Grażyna Łobaszewska, Irena Santor, Basia Trzetrzelewska, Patrycja Markowska, Monika Kuszyńska, Urszula i Maryla Rodowicz. Zapraszamy na oficjalną stronę zespołu Pectus.

 

Golec uOrkiestra - 19 sierpnia, piątek, godz. 22.00

Do najważniejszych osiągnięć twórców takich przebojów jak: „Ściernisco”, „Lornetka”, „Słodycze” czy „Crazy Is My Life” oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Superjedynki” w kategorii „Zespół Roku”, zdobycie dwóch „Fryderyków” w kategoriach „Debiut Roku” oraz „Muzyka Tradycji i Źródeł”, zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych Wiktorów w kategoriach Odkrycie Roku, oraz Najpopularniejszy Artysta. Zespół otrzymał również Asa Empiku za najlepszą sprzedaż płyt, statuetkę „Najpopularniejszy Artysta Roku” wręczoną na festiwalu Top Trendy, Nagrodę Polskiej Estrady „Prometeusz”, nagrodę „Ikar” za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Ikonę Śląską” będącą ukoronowaniem ogromnej pracy włożonej w promocję własnego regionu. Fanów zapraszamy na oficjalną stronę Golec uOrkiestry.

 

Grzegorz Hyży - 20 sierpnia (sobota), godz. 21.30

Finalista trzeciej edycji programu X Factor, założyciel i lider zespołu Grzegorz Hyży & Band. W kwietniu 2014 roku ukazał się debiutancki singel Hyżego, „Na chwilę". Utwór zapowiadał pierwszy album studyjny wokalisty „Z całych sił”, którego premiera odbyła się 27 maja 2014 roku.

 

Kate Ryan - 21 sierpnia (niedziela), godz. 21.30

Laureatka nagrody World Music Awards w kategorii Najlepiej Sprzedający się Artysta z Beneluxu, za sprzedaż ponad 3,5 miliona płyt na świecie. W 2014 otrzymała nagrodę Eurodance Web Awards za singel „Not Alone”. Popularna belgijska piosenkarka lubi występować w Polsce i mówi, że ma wrażenie, że połowę kariery zawodowej spędziła w naszym kraju. Polacy są dla niej bardzo mili, ma tutaj mnóstwo przyjaciół. Kate Ryan bardzo lubi w Polsce robić zakupy, na pewno wybierze się na shopping w Bolesławcu, oczywiście zaprosimy ją na targi ceramiki artystycznej. Wywiad z Kate w DDTVN

 

 

 

Środa, 17 sierpnia

10.00 – 20.00 Rynek, Ceramiczny zawrót głowy, targi ceramiczne

14.00 – 20.00 Rynek, szklana przygoda z Markiem Jargiło. Warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio

Rynek skarpa, całodniowa budowa autorskiego pieca Mateusza Grobelnego Ceramika Ogniem Malowana

 

Czwartek, 18 sierpnia

10.00 – 20.00 Rynek, Ceramiczny zawrót głowy, targi ceramiczne

11.00 – 20.00 Rynek Szklana przygoda z Markiem Jargiło - warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio

20.00 Galeria „Mała Biała” BOK-MCC Wernisaż wystawy „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej.” Wystawa obejmuje najnowsze projekty dekoracji i form bolesławieckich producentów ceramiki: Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz

Rynek skarpa, całodniowa budowa autorskiego pieca Mateusza Grobelnego Ceramika Ogniem Malowana

 

Piątek, 19 sierpnia

8.00 – 17.00 ul. Bolesława Prusa giełda staroci

10.00 – 20.00 Rynek Ceramiczny zawrót głowy, targi ceramiczne

11.00 – 20.00 Rynek, szklana przygoda z Markiem Jargiło. Warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio

12.00 – 20.00 BOK-MCC galeria „mała Biała”, wystawa „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”

15.00 Ratusz, wejście główne, otwarcie prezentacji ulicznego malarstwa 3D „Ceramika w ogniu”

15.00 –19.00 skwer za BOK-MCC, Miasteczko Animacji Ceramicznych

 • Arkuszyńscy garnki toczą, pokaz toczenia na kole garncarskim połączony z warsztatami
 • Stempelek, warsztaty ceramiczne dla najmłodszych
 • Biskwitowe szaleństwo, malowanie biskwitów metodą stempelkową
 • Warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich
 • Warsztaty w drewnie z Dariuszem Pawłowskim
 • Grupa artystyczna Loricamos, pokaz garncarstwa historycznego: toczenie na drewnianym kole
 • Ceramiczne Koło Naukowe ASP we Wrocławiu, pokaz toczenia na kole połączony z warsztatami

16.00 plac J. Piłsudskiego, mała scena, występ pracowni muzycznych BOK-MCC May The Force

16.00 Rynek, wernisaż wystawy 51. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu 2015 autorstwa „Przedpo” artystów: Adama Frew (Anglia), Jakuba Biewalda (Polska), Ceyhuna Konaka (Turcja), Evy Srnikovej (Słowacja), Georgia Pachkorii (Gruzja), Ute Hartwig-Schulz (Niemcy), Kataliny Tomay (Węgry), Lung-Chieh Lin (Tajwan), Marii Joanny Juchnowskiej (Polska-Norwegia), Michała Podleśnego (Polska), Patrycji Barkowskiej (Polska), Rebecci Maeder (Szwajcaria), Adriany Grochal (Polska) i komisarza pleneru Mateusza Grobelnego (Polska) oraz przedplenerowa wystawa artystów biorących udział w 52. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim 2016 autorstwa: Pálmy Babos (Węgry), Pinar Baklan Önal (Turcja), Peggy Bjerkan (USA), Chia-Yun Liu (Tajwan), Artema Dmytrenko (Ukraina), Piotra Flądro (Polska), Władysława Garnika (Polska), Adriany Grochal (Polska), Kazimierza Kalkowskiego (Polska), Moniki Patuszyńskiej (Polska), Šárka Radová (Czechy), Keka Ruiz-Tagle (Chile), Craiga Ushera (USA) i komisarza pleneru Mateusza Grobelnego (Polska)

 

Ceramiczny Karnawał

17.00, parada otwierająca 22.Bolesławieckie Święto Ceramiki, start z ul. Asnyka, przejście przez ul. Karola Miarki, ul. Łukasiewicza, ul. Kościelna do Rynku, powrót ul. Sierpnia’80 na ul. Asnyka

Oficjalne otwarcie 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki, przekazanie kluczy do bram miasta na ręce Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego, wręczenie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec na ręce Krystynie Gay-Kutschenreiter, rozstrzygniecie konkursu na najciekawsze prezentacje podczas parady

 

19.00 Rynek, skarpa rozpoczęcie procesu wypału autorskiego pieca Mateusza Grobelnego Ceramika Ogniem Malowana

19.30 Ratusz, wernisaż wystawy autorstwa Krystyny Gay-Kutschenreiter Wielorakość

20.00 Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14, wernisaż wystawy Transmisje. Mozaiki Mirosława Kocińskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

20.00 ul. Asnyka, duża scena koncert zespołu Pectus

22.00 ul. Asnyka, duża scena koncert zespołu Golec uOrkiestra

23.30, Rynek, skwer, otwarcie pieca Iskra autorstwa Karoliny Gorczyńskiej

 

Sobota, 20 sierpnia

8.00 – 17.00 ul. Prusa, giełda staroci

10.00 – 20.00 Rynek, ceramiczny zawrót głowy – targi ceramiczne

10.00 – 20.00 BOK-MCC galeria „mała Biała” Wystawa „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”

11.00 – 20.00 Rynek, szklana przygoda z Markiem Jargiło, warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio

10.00 – 20.00 Rynek, ekspozycje stałe, wystawa 51. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu 2015 oraz przedplenerowa wystawa artystów biorących udział w 52. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim 2016

13.00 – 19.00 Skwer za BOK-MCC Miasteczko Animacji Ceramicznych

 • Stempelek, warsztaty ceramiczne dla najmłodszych
 • Biskwitowe szaleństwo, malowanie biskwitów metodą stempelkową
 • Warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich
 • Warsztaty w drewnie z Dariuszem Pawłowskim
 • Ceramiczna piaskownica skarbów, konkurencja ceramiczna z nagrodami
 • Stempelkowa mozaika, warsztaty ceramiczne
 • Strzał w 10!, konkurencja z nagrodami Grupa artystyczna Loricamos, pokaz garncarstwa historycznego: toczenie na drewnianym kole
 • Ceramiczne Koło Naukowe ASP we Wrocławiu, pokaz toczenia na kole połączony z warsztatami

Ceramiczny Strongman – Puchar Europy

15.00 – 18.00 ul. Asnyka, gość specjalny wydarzenia Mariusz Pudzianowski. Zawodnicy: Bartłomiej Folerski (Polska), Milan Sulan (Słowacja), Robert Rapacz (Czechy), Damian Siewradzki (Niemcy), Józef Tomaszewski (Ukraina). Prowadzący: Robert Nemś

18.00- Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13, wernisaż wystawy Z bolesławieckiej gliny, wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej

18.00 mała scena Muzyka lat 80-tych, zabawa z DJ

21.30 ul. Asnyka, duża scena koncert Grzegorza Hyżego

23.00 Rynek, skarpa, kulminacja procesu wypału autorskiego pieca Mateusza Grobelnego Ceramika Ogniem Malowana

23.30 plac J. Piłsudskiego mała scena, Wiśniowy sad Lwowskiego Teatru Woskresinnia, uliczna wersja arcydzieła Antoniego Czechowa

 

Niedziela, 21 sierpnia

8.00 – 17.00 ul. Prusa giełda staroci

10.00 – 20.00 Rynek, Ceramiczny zawrót głowy – targi ceramiczne

10.00 – 18.00 BOK-MCC galeria „mała Biała”, wystawa Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej

10.00 – 20.00 Rynek ekspozycje stałe, wystawa 51. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu 2015 oraz przedplenerowa wystawa artystów biorących udział w 52. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim 2016

11.00 – 20.00 Rynek Szklana przygoda z Markiem Jargiło, warsztaty tworzenia szklanych naczyń przygotowane przez Jargiło Glass Studio

12.00 – 19.00 skwer za BOK-MCC Miasteczko Animacji Ceramicznych Stempelek, warsztaty ceramiczne dla najmłodszych

 • Biskwitowe szaleństwo, malowanie biskwitów metodą stempelkową
 • Warsztaty garncarskie rodziny Konopczyńskich
 • Warsztaty w drewnie z Dariuszem Pawłowskim
 • Ceramiczna piaskownica skarbów, konkurencja ceramiczna z nagrodami
 • Stempelkowa mozaika, warsztaty ceramiczne
 • Strzał w 10!, konkurencja z nagrodami Grupa artystyczna Loricamos, pokaz garncarstwa historycznego: toczenie na drewnianym kole
 • Ceramiczne Koło Naukowe ASP we Wrocławiu, pokaz toczenia na kole połączony z warsztatami

 

13.00 plac J. Piłsudskiego, mała scena Magda Femme, koncert dla dzieci oparty o autorską płytę wokalistki Magiczne nutki

14.30 plac J. Piłsudskiego, mała scena, prezentacje artystyczne pracowni Amatorskiego Ruchu Artystycznego BOK-MCC

 

Wybory Miss i Mistera 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki

17.00 plac J. Piłsudskiego, mała scena

 

20.00 plac J. Piłsudskiego, mała scena, koncert zespołu Mirosława Kuca

21.30 ul. Asnyka duża scena koncert KATE RYAN

Pokaz sztucznych ogni na zakończenie 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki

 

Imprezy towarzyszące17– 21 sierpnia

17 – 21 sierpnia

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”

9.00 – 18.00 kiermasz ceramiczny, plac przy Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, ul. Kościuszki 11, prezentacja kolekcji naczyń w ekskluzywnych dekoracjach artystycznych

10.00 – 13.00, zwiedzanie zakładu i galerii poplenerowej rzeźby ceramicznej

 

17 – 21 sierpnia

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Ceramicznego

11:00 – 18:00 skwer przed zakładem Ceramiki Artystycznej Spółdzielnia Rękodzieła Ceramicznego, ul. T. Kościuszki 23, prezentacja Ogrodu Ceramicznego prezentacja stołu japońskiego, weselnego, wielkanocnego, spotkanie z projektantami dekoracji, prezentacja i sprzedaż limitowanej edycji wyrobów w dekoracjach autorskich, sprzedaż wyrobów ceramicznych, lepienie w glinie, zdobienie ceramiki metodą stempelkową

 

19 – 21 sierpnia

Fabryka Naczyń Kamionkowych „MANUFAKTURA” Sp. J. Smoleński & Zwierz

9.00 – 17.00 Polish Pottery Party, przeżyj z nami Ceramiczną Przygodę (www.ceramiczna-przygoda.pl), ul. Gdańska 30

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu

20 sierpnia

10.00 Ośrodek Wodno-Sportowy ul. Spacerowa 24, Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Bolesławca

20 sierpnia

10.00 Ośrodek Wodno-Sportowy ul. Spacerowa 24, Turniej Boule o Puchar Prezydenta Bolesławca

21 sierpnia

12.00 Wieżowiec Urząd Miasta Bolesławiec, Bolesławiecki Bieg po Schodach

 

20 sierpnia

3. Ceramiczny XTRABIKE Marathon MTB, planty pod wiaduktem kolejowym, ul Wróblewskiego

 

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

19 sierpnia, 12.00 – 18.00, warsztaty dawnych rzemiosł, Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13, ogród

19 sierpnia 10.00 – 16.00, 20 sierpnia 12.00 – 18.00, 21 sierpnia 10.00 – 16.00, Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14, dziedziniec

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

W zeszłym roku w Paradzie Ceramicznej Festiwalu Kultur wygrali: zespół Ceramiki Artystycznej, zespół Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” oraz Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

Uczestnicy tegorocznej parady wyruszą w piątek, 19 sierpnia, o 17:00 z ulicy Adama Asnyka i przejdą na Rynek ulicami Ignacego Łukasiewicza, Karola Miarki i Kościelną. Okrążą Rynek, gdzie na schodach Ratusza ustawione będzie stanowisko jury. W ramach parady rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawszą prezentację stroju. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich chętnych, zarówno osób indywidualnych, jak i grup.

Co zyskuje grupa biorąca udział w paradzie ceramicznej?

 

 • możliwość zaprezentowania swoich działań szerokiej publiczności
 • promocja swoich działa poprzez kontakt z publicznością
 • możliwość zaistnienia w mediach
 • udział w konkursie na najciekawszą prezentację

 

Skołowane stempelki po raz drugi

Miłośnicy rowerów będą mogli wziąć udział w paradzie na dwóch kółkach. „Skołowane stempelki” to konkurencja, w której oceniane będą nie tylko stroje uczestników parady, ale także stylizacje rowerów. Ten, kto najciekawiej udekoruje rower, wykorzystując tradycyjne wzornictwo bolesławieckich wyrobów, wygra. Każda osoba, która przyozdobi swój rower i weźmie udział w konkursie, będzie miała szansę wygrać atrakcyjne nagrody.

 

 

 

 

 

Kontakt z nami

Informacje dla wystawców
75 644 21 46

Informacje dla ceramików
75 644 55 93

Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej
75 645 32 90
 
 
 
 
 
 
 
 

Adres

Bolesławiecki Ośrodek Kultury
Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1C
59-700 Bolesławiec

 

Saturday the 25th. .